Zdravý životní styl 

Zdravý životní styl = rovnováha mezi pohybem a výživou

Nutriční značení

GDA, navigace ve světě živin a kalorií

Na tiskové konferenci Potravinářské komory ČR, která se konala 3. 11. 2009, představil předseda Pracovní skupiny pro zdravý životní styl Ing. Martin Klofanda nové internetové stránky www.gda.cz / www.nutricnibublina.cz. Tyto internetové stránky slouží jako praktický pomocník a průvodce značením GDA nejenom pro spotřebitele, ale také pro samotné výrobce, kteří mají zájem o zavedení značení GDA na svých výrobcích.   

 

Hlavní zásadou zdravého životního stylu je dodržování rovnováhy mezi přijatou a vydanou energií. Východiskem pro sestavení vyváženého jídelníčku by měl být skutečný energetický výdej. Málokdo si jej však dokáže spočítat, protože zohlednit bazální metabolizmus, energii spotřebovávanou při práci, pravidelných nesportovních aktivitách a při sportu není pro laika snadné. „Praktického pomocníka je možné najít na nových webových stránkách www.gda.cz / www.nutricnibublina.cz. Vedle všech potřebných informací o značení GDA zde spotřebitelé najdou dva interaktivní nástroje.“, říká Ing. Martin Klofanda, předseda Pracovní skupiny pro zdravý životní styl Potravinářské komory České republiky, a dodává: „S pomocí prvního z nich, Porovnejte si svůj příjem a výdej, si každý snadno spočítá svůj individuální energetický výdej a může jej porovnat s energetickým příjmem vypočteným na základě obvyklého jídelníčku. Druhý nástroj, Výrobky se značením GDA, slouží k porovnávání hodnot GDA
u různých výrobků a usnadňuje spotřebitelům zařadit konkrétních potravinu či nápoj do celkového jídelníčku.

Internetové stránky nabízejí také sekci pro výrobce. Tato část je určena pro výrobce, kteří chtějí značení GDA zavést na svých produktech. Lze zde vedle detailních informací o GDA nalézt také praktické rady, jak na svých výrobcích značení zavést včetně systému značení
a legislativy.

 

Pro zajištění optimálního fungování organizmu musí být zajištěna energetická rovnováha, tj. výdej = příjem. Většinu energetického výdeje spotřebovává tělo prostřednictvím bazálního metabolizmu, což je množství energie nutné k udržení tělesných funkcí. Dále je energie vydávána při práci, nesportovních aktivitách (např. cestě do práce či úklidu) a při sportu. Příjem energie je pak zajišťován konzumací potravin a nápojů. „U sportovců je běžné, že jejich jídelníček je sestavován tak, aby přesně kompenzoval energetický výdej odpovídající konkrétnímu tréninkovému plánu. Stejný princip by měl ovšem fungovat také u běžné populace,“ říká specialista na výživu sportovců Ing. Petr Havlíček

 

Pro správné fungování organizmu je vedle celkového energetického příjmu stejně důležité
i to, odkud energie pochází. To znamená zajištění správného rozložení živinových zdrojů nejenom energetických (bílkovin, tuků, sacharidů), ale také neenergetických (vody, vitaminů, minerálních látek, stopových prvků a dalších). Užitečnou pomůckou pro sledování poměru energie, základních živin a ostatních látek, důležitých pro zdraví člověka, může být značení GDA. Součástí značení GDA je širší soubor zveřejňovaných informací než obvykle uváděné základní informace o množství energie a základních živin. Upozorňuje také na složky potravy, které mají vliv na zdraví spotřebitele, jako je vysoký obsah sodíku / soli či nasycených mastných kyselin,“ upozorňuje vrchní nutriční terapeutka Fakultní Thomayerovy nemocnice s poliklinikou Tamara Starnovská.

 

Více informací naleznete na www.gda.cz / www.nutricnibublina.cz.

 

 

 

 

18. srpna 2011

„Spotřebitel chce být informován“

 

Pryč je doba, kdy si spotřebitelé přečetli na obalu potravinářského výrobku maximálně datum spotřeby. Dnes se lidé daleko více zajímají o výživu včetně výživových hodnot jednotlivých výrobků. Jak ukázal průzkum realizovaný společností STEM/MARK v dubnu 2011, o údaje na obalu potravin se zajímá 90 % oslovených spotřebitelů, přičemž dvě třetiny z nich sledují také údaje o složení potravin. Z výsledků průzkumu také vyplývá, že více než polovina oslovených spotřebitelů zná nutriční značení GDA a třetina dotázaných používá značení GDA při nákupu. Tyto trendy sleduje i evropská legislativa, která zavede povinnost nutričního značení potravin.

 

„Údaje na obalech umožňují snadnější výběr potravin a nápojů, které vyhovují zásadám zdravé výživy i specifickým dietním doporučením. Nutriční hodnoty pomáhají spotřebiteli sledovat příjem jednotlivých živin a umožní mu sestavit si jídelníček tak, aby byla jeho skladba optimální,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová z Fóra zdravé výživy. Výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo 1 058 žen i mužů ve věku 20–50 let, ukázaly, že údaje na obalech potravin nesleduje pouze desetina dotázaných. Jednoznačně nejčastěji věnují spotřebitelé pozornost údajům o trvanlivosti (88 %) a hned poté údajům o složení výrobků (68 %). Z hodnocení několika výroků vyjadřujících nákupní rozhodování vyplynulo, že pokud na obalech potravin nejsou zřetelně uvedeny údaje o složení, zákazníci nemají v daný výrobek důvěru.

Nutriční značení je podle stávající legislativy nepovinné a výrobci jsou povinni uvádět informace o nutričních vlastnostech výrobků na obalech jen ve stanovených případech. Na začátku července však přijal Evropský parlament novou právní úpravu týkající se informací na obalech potravin. Jednou ze zásadních změn bude povinné zobrazení nutričních hodnot. Návrh, který začátkem roku 2008 předložila Evropská komise, již pouze formálně přijme Rada a patrně v říjnu vyjde v Úředním věstníku EU. Spotřebitelé mohou očekávat, že nejpozději od roku 2016 najdou na obalech všech potravin povinné nutriční informace.

„Od roku 2006 existuje vedle povinných údajů, které musí výrobci uvádět na obalech svých výrobků, dobrovolné nutriční značení GDA,“ upozorňuje Martin Klofanda, předseda Skupiny pro zdravý životní styl z Potravinářské komory České republiky a dodává: „na evropský trh ho uvedla Konfederace potravinářského a nápojového průmyslu EU (FoodDrinkEurope, dříve CIAA), v České republice ho zavedly za podpory Potravinářské komory ČR na svých výrobcích již všechny přední české a nadnárodní firmy.“ Značení GDA umožňuje jednoduchou orientaci v nutričních údajích na obalu. Poskytuje srozumitelnou informaci o tom, jaký podíl tvoří jedna porce dané potraviny z doporučeného denního příjmu energie, živin a dalších látek. Součástí značení GDA jsou totiž i procentuální údaje, které umožňují spotřebiteli sledovat rozložení příjmu energie a živin v průběhu dne.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že více než polovina dotázaných ví, co je značení GDA, a další čtvrtina oslovených má o existenci značení GDA povědomí. Třetina dotázaných pak využívá značení GDA při nákupu, protože jim pomáhá lépe se orientovat a rozhodovat při výběru potravin. 

 

 

 

23. května 2011

"Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem!"

 

Ve středu 18. května 2011 proběhlo tiskové setkání s názvem „Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem!“ MUDr. Jarmila Křížová a Ing. Petr Havlíček informovali přítomné o tom, že nejen nadváha a obezita jsou problémem současné doby. 

 

Potravinářská komora ČR uspořádala ve spolupráci s agenturou Quent tiskové setkání s názvem „Netloustněte z hladu, zhubněte jídlem!“. Na této akci vystoupila MUDr. Jarmila Křížová, PhD. z metabolické jednotky III. interní kliniky VFN a 1. LF UK Praha a dále odborník na výživu Ing. Petr Havlíček.

Tiskové setkání bylo věnováno nadváze, obezitě, ale také podvýživě. Bylo vysvětleno, že i lidé s normální hmotností nebo lidé s nadváhou či obezitou jsou ohroženi malnutricí (podvýživou). Nesprávná výživa se dle Ing. Havlíčka týká více než poloviny lidí. Pod pojmem nesprávná výživa je ukryto především neperavidelné nevyvážené stravování. Často jídlo z nedostatku času odkládáme a nevěnujeme mu dostatečnou pozornost, jíme ve spěchu a dáváme přednost stravování typu fast food. Pokud své tělo odbýváme a nedodáváme mu všechny živiny, které potřebuje, mohou se dostavit hubnutí nebo naopak přibývání na váze, únava, podrážděnost, snížená pracovní výkonnost, poruchy imunity apod. U dětí dochází při špatné výživě k poruchám růstu a vývoje.

Byla zde také zmíněna důležitost rovnováhy mezi příjmem a výdejem energie. Pokud je náš energetický příjem vyšší než výdej, přibýváme na váze. Jednou z praktických pomůcek je značení GDA (denní doporučené množství), které může spotřebitel nalézt na obalech potravin. Značení GDA poskytuje informace o obsahu energie a živin v jedné porci daného výrobku a o jeho podílu na doporučeném denním množství. Spotřebitel má tak ihned k dispozici přehled o příjmu energie a živin a může lépe plánovat a sestavit svůj jídelníček. Více informací o značení GDA naleznete na www.gda.cz. Zde si také můžete porovnat svůj příjem a výdej energie.